Tennis news
into your inbox

Thousands have already subscribed

y

Australian Open: Griekspoor books spot in second round

Tallon Griekspoor won against Pavel Kotov 6-3, 7-6 (3), 6-3 on Monday night. He’ll play Dutchman Botic van de Zandschulp, the No 32 seed, in the next round

Tallon Griekspoor Tallon Griekspoor (Tata Open)
Australian Open •First round • completed
See draw

Dutchman Tallon Griekspoor defeated Russian lucky loser Pavel Kotov 6-3, 7-6 (3), 6-3 to advance to the second round of the Australian Open at Melbourne Park on Monday night.

Griekspoor, ranked No 63, will play Dutchman Botic van de Zandschulp, the No 32 seed, next.

Melbourne (Grand Slam), other first-round results (Melbourne Park, hard, USD 24.297.942, most recent results first):

  • Roberto Carballes Baena vs. Novak Djokovic
  • Yu Hsiou Hsu vs. Alex De Minaur
  • Nick Kyrgios vs. Roman Safiullin
  • Juan Pablo Varillas vs. Alexander Zverev
  • João Sousa vs. Roberto Bautista Agut
  • Aleksandar Vukic vs. Brandon Holt
  • Enzo Couacaud vs. Hugo Dellien
  • Richard Gasquet vs. Ugo Humbert
  • Christopher O’Connell vs. Jenson Brooksby
  • Thanasi Kokkinakis vs. Fabio Fognini
  • Chun-Hsin Tseng vs. Alexei Popyrin
  • John Isner vs. Adrian Mannarino
  • Tomas Machac vs. Casper Ruud
  • Jan-Lennard Struff vs. Tommy Paul
  • Matteo Berrettini vs. Andy Murray
  • David Goffin vs. Laurent Lokoli
  • Ben Shelton vs. Zhizhen Zhang
  • Taylor Fritz vs. Nikoloz Basilashvili
  • Maxime Cressy vs. Albert Ramos-Vinolas
  • Max Purcell vs. Emil Ruusuvuori
  • Alejandro Davidovich Fokina vs. Alexander Bublik
  • J.J. Wolf vs. Jordan Thompson
  • Nicolas Jarry vs. Miomir Kecmanovic
  • Pablo Carreno Busta vs. Pedro Cachin
  • Filip Krajinovic vs. Holger Rune
  • Diego Schwartzman vs. Oleksii Krutykh
  • Zizou Bergs vs. Laslo Djere
  • Grigor Dimitrov vs. Aslan Karatsev
  • Mattia Bellucci vs. Benjamin Bonzi
  • Facundo Bagnis vs. Daniel Evans
  • Daniel Elahi Galan vs. Jeremy Chardy
  • Andrey Rublev vs. Dominic Thiem
  • Marcos Giron vs. Daniil Medvedev
  • Stefanos Tsitsipas vs. Quentin Halys
  • Vasek Pospisil vs. Felix Auger-Aliassime
  • Thiago Monteiro vs. Constant Lestienne
  • Alex Molcan vs. Stan Wawrinka
  • Christopher Eubanks vs. SoonWoo Kwon
  • Lorenzo Musetti vs. Lloyd Harris
  • Yannick Hanfmann vs. Rinky Hijikata
  • Federico Coria vs. Marton Fucsovics
  • Jiri Lehecka vs. Borna Coric
  • Lorenzo Sonego vs. Nuno Borges
  • Jaume Munar vs. Dalibor Svrcina
  • Cameron Norrie vs. Luca Van Assche
  • John Millman vs. Marc-Andrea Huesler
  • Sebastian Baez vs. Jason Kubler
  • Ernesto Escobedo vs. Taro Daniel: monday
  • Rafael Nadal vs. Jack Draper: monday
  • Daniel Altmaier vs. Frances Tiafoe: monday
  • Karen Khachanov vs. Bernabe Zapata Miralles: monday
  • Brandon Nakashima vs. Mackenzie McDonald: monday
  • Denis Shapovalov (20) beat Dusan Lajovic: 6-4, 4-6, 6-4, 6-1
  • Yoshihito Nishioka (31) beat Mikael Ymer: 6-4, 6-2, 7-5
  • Sebastian Korda (29) beat Cristian Garin: 6-4, 1-6, 6-3, 6-2
  • Hubert Hurkacz (10) beat Pedro Martinez: 7-6 (1), 6-2, 6-2
  • Corentin Moutet vs. Yibing Wu: monday
  • Francisco Cerundolo (28) beat Guido Pella: 6-4, 6-4, 6-3
  • Jannik Sinner (15) beat Kyle Edmund: 6-4, 6-0, 6-2
  • Tomas Martin Etcheverry beat Gregoire Barrere: 3-6, 6-3, 6-4, 6-4
  • Botic van de Zandschulp beat Ilya Ivashka: 6-3, 3-6, 7-5, 6-3
  • Yosuke Watanuki (Q) beat Arthur Rinderknech: 6-3, 6-3, 6-2
  • Juncheng Shang (Q) beat Oscar Otte: 6-2, 6-4, 6-7 (2), 7-5

People in this post

Your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *