Tennis news
into your inbox

Thousands have already subscribed

y

Australian Open: Svrcina, ranked No216, advances to second round

The Czech qualifier will face Japanese Yoshihito Nishioka, the No 31 seed, in the next round

Dalibor Svrcina at the 2022 Davis Cup tournament Dalibor Svrcina at the 2022 Davis Cup tournament
Australian Open •First round • completed
See draw

Czech qualifier Dalibor Svrcina reached the second round of the Australian Open by defeating Spaniard Jaume Munar 6-3, 6-2, 6-2 at Melbourne Park on Monday.

Svrcina, ranked No 216, will face Japanese Yoshihito Nishioka, the No 31 seed, next.

Melbourne (Grand Slam), other first-round results (Melbourne Park, hard, USD 24.297.942, most recent results first):

  • Jiri Lehecka beat Borna Coric (21): 6-3, 6-3, 6-3
  • Lorenzo Sonego vs. Nuno Borges: monday
  • Jason Kubler (WC) beat Sebastian Baez: 6-4, 6-4, 6-4
  • Ernesto Escobedo vs. Taro Daniel: monday
  • Rafael Nadal vs. Jack Draper: monday
  • Frances Tiafoe (16) beat Daniel Altmaier: 6-3, 6-3, 6-7 (5), 7-6 (6)
  • Karen Khachanov (18) beat Bernabe Zapata Miralles: 7-6 (3), 6-2, 6-0
  • Mackenzie McDonald beat Brandon Nakashima: 7-6 (5), 7-6 (1), 1-6, 6-7 (10), 6-4
  • Tallon Griekspoor beat Pavel Kotov (LL): 6-3, 7-6 (3), 6-3
  • Denis Shapovalov (20) beat Dusan Lajovic: 6-4, 4-6, 6-4, 6-1
  • Yoshihito Nishioka beat Mikael Ymer: 6-4, 6-2, 7-5
  • Sebastian Korda (29) beat Cristian Garin: 6-4, 1-6, 6-3, 6-2
  • Hubert Hurkacz (10) beat Pedro Martinez: 7-6 (1), 6-2, 6-2
  • Corentin Moutet beat Yibing Wu (WC): 6-4, 5-7, 6-2, 4-6, 7-5
  • Francisco Cerundolo (28) beat Guido Pella: 6-4, 6-4, 6-3
  • Jannik Sinner (15) beat Kyle Edmund: 6-4, 6-0, 6-2
  • Tomas Martin Etcheverry beat Gregoire Barrere: 3-6, 6-3, 6-4, 6-4
  • Botic van de Zandschulp (32) beat Ilya Ivashka: 6-3, 3-6, 7-5, 6-3
  • Yosuke Watanuki (Q) beat Arthur Rinderknech: 6-3, 6-3, 6-2
  • Juncheng Shang (Q) beat Oscar Otte: 6-2, 6-4, 6-7 (2), 7-5
  • Roberto Carballes Baena vs. Novak Djokovic : scheduled in Melbourne
  • Yu Hsiou Hsu vs. Alex De Minaur : scheduled in Melbourne
  • Denis Kudla vs. Roman Safiullin : scheduled in Melbourne
  • João Sousa vs. Roberto Bautista Agut : scheduled in Melbourne
  • Aleksandar Vukic vs. Brandon Holt : scheduled in Melbourne
  • Enzo Couacaud vs. Hugo Dellien : scheduled in Melbourne
  • Richard Gasquet vs. Ugo Humbert : scheduled in Melbourne
  • Christopher O’Connell vs. Jenson Brooksby : scheduled in Melbourne
  • Thanasi Kokkinakis vs. Fabio Fognini : scheduled in Melbourne
  • Juan Pablo Varillas vs. Alexander Zverev : scheduled in Melbourne
  • Chun-Hsin Tseng vs. Alexei Popyrin : scheduled in Melbourne
  • John Isner vs. Adrian Mannarino : scheduled in Melbourne
  • Tomas Machac vs. Casper Ruud : scheduled in Melbourne
  • Jan-Lennard Struff vs. Tommy Paul : scheduled in Melbourne
  • Matteo Berrettini vs. Andy Murray : scheduled in Melbourne
  • David Goffin vs. Laurent Lokoli : scheduled in Melbourne
  • Ben Shelton vs. Zhizhen Zhang : scheduled in Melbourne
  • Taylor Fritz vs. Nikoloz Basilashvili : scheduled in Melbourne
  • Maxime Cressy vs. Albert Ramos-Vinolas : scheduled in Melbourne
  • Max Purcell vs. Emil Ruusuvuori : scheduled in Melbourne
  • Alejandro Davidovich Fokina vs. Alexander Bublik : scheduled in Melbourne
  • J.J. Wolf vs. Jordan Thompson : scheduled in Melbourne
  • Nicolas Jarry vs. Miomir Kecmanovic : scheduled in Melbourne
  • Pablo Carreno Busta vs. Pedro Cachin : scheduled in Melbourne
  • Filip Krajinovic vs. Holger Rune : scheduled in Melbourne
  • Diego Schwartzman vs. Oleksii Krutykh : scheduled in Melbourne
  • Zizou Bergs vs. Laslo Djere : scheduled in Melbourne
  • Grigor Dimitrov vs. Aslan Karatsev : scheduled in Melbourne
  • Mattia Bellucci vs. Benjamin Bonzi : scheduled in Melbourne
  • Facundo Bagnis vs. Daniel Evans : scheduled in Melbourne
  • Daniel Elahi Galan vs. Jeremy Chardy : scheduled in Melbourne
  • Andrey Rublev vs. Dominic Thiem : scheduled in Melbourne
  • Marcos Giron vs. Daniil Medvedev : scheduled in Melbourne
  • Stefanos Tsitsipas vs. Quentin Halys : scheduled in Melbourne
  • Thiago Monteiro vs. Constant Lestienne : scheduled in Melbourne
  • Lorenzo Musetti vs. Lloyd Harris : scheduled in Melbourne
  • Vasek Pospisil vs. Felix Auger-Aliassime : scheduled in Melbourne
  • Cameron Norrie vs. Luca Van Assche : scheduled in Melbourne
  • Yannick Hanfmann vs. Rinky Hijikata: monday : scheduled in Melbourne
  • Alex Molcan vs. Stan Wawrinka: monday : scheduled in Melbourne
  • Federico Coria vs. Marton Fucsovics: monday : scheduled in Melbourne
  • Christopher Eubanks vs. SoonWoo Kwon: monday : scheduled in Melbourne
  • John Millman vs. Marc-Andrea Huesler: monday : scheduled in Melbourne
Your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *