Tennis news
into your inbox

Thousands have already subscribed

y

Paul outlasts Davidovich Fokina to reach third round

Tommy Paul won against Alejandro Davidovich Fokina 6-2, 2-6, 6-7 (4), 6-3, 6-4 on Thursday. He’ll play the winner of the match between American Jenson Brooksby and Norwegian Casper Ruud, the second seed, in the next round

Tommy Paul Tommy Paul (USA) (JB Autissier/Panoramic)
Australian Open •Second round • completed
See draw

American Tommy Paul won against Spaniard Alejandro Davidovich Fokina, the No 30 seed, 6-2, 2-6, 6-7 (4), 6-3, 6-4 to move into the third round of the Australian Open at Melbourne Park on Thursday night.

Paul, ranked No 35, will face the winner of the match between American Jenson Brooksby and Norwegian Casper Ruud, the second seed, next.

Ahead of his victory, the American beat German Jan-Lennard Struff (6-1, 7-6 (6), 6-2).

Davidovich Fokina, ranked No 32, defeated Kazakh Alexander Bublik (6-0, 6-7 (3), 3-6, 6-4, 6-3) in the previous round.

Melbourne (Grand Slam), other second-round results (Melbourne Park, hard, USD 24.297.942, most recent results first):

  • Andy Murray vs. Thanasi Kokkinakis
  • Enzo Couacaud vs. Novak Djokovic
  • Adrian Mannarino vs. Alex De Minaur
  • Brandon Holt vs. Roberto Bautista Agut
  • Grigor Dimitrov vs. Laslo Djere
  • Maxime Cressy vs. Holger Rune
  • Pablo Carreno Busta vs. Benjamin Bonzi
  • Michael Mmoh vs. Alexander Zverev
  • Taylor Fritz vs. Alexei Popyrin
  • Denis Kudla vs. Ugo Humbert
  • Diego Schwartzman vs. J.J. Wolf: thursday
  • Ben Shelton vs. Nicolas Jarry: thursday
  • Jenson Brooksby vs. Casper Ruud
  • Andrey Rublev vs. Emil Ruusuvuori: thursday
  • Daniel Evans (25) beat Jeremy Chardy: 6-4, 6-4, 6-1
  • Cameron Norrie (11) beat Constant Lestienne: 6-3, 3-6, 7-6 (2), 6-3
  • Jiri Lehecka beat Christopher Eubanks (WC): 6-4, 6-4, 3-6, 6-3
  • Tallon Griekspoor beat Botic Van De Zandschulp (32): 6-4, 6-4, 6-4
  • Sebastian Korda (29) beat Yosuke Watanuki (Q): 6-2, 7-5, 6-4
  • Stefanos Tsitsipas (3) beat Rinky Hijikata (WC): 6-3, 6-0, 6-2
  • Hubert Hurkacz (10) beat Lorenzo Sonego: 3-6, 7-6 (3), 2-6, 6-3, 6-3
  • Denis Shapovalov (20) beat Taro Daniel: 6-3, 7-6 (3), 7-5
  • Francisco Cerundolo (28) beat Corentin Moutet: 3-6, 6-4, 6-2, 7-5
  • Yoshihito Nishioka (31) beat Dalibor Svrcina (Q): 6-3, 6-4, 6-2
  • Daniil Medvedev (7) beat John Millman (WC): 7-5, 6-2, 6-2
  • Marton Fucsovics beat Lloyd Harris: 6-2, 6-3, 5-7, 6-4
  • Karen Khachanov (18) beat Jason Kubler (WC): 6-4, 5-7, 6-4, 6-2
  • Frances Tiafoe (16) beat Juncheng Shang (Q): 6-4, 6-4, 6-1
  • Mackenzie McDonald beat Rafael Nadal (1): 6-4, 6-4, 7-5
  • Felix Auger-Aliassime (6) beat Alex Molcan: 3-6, 3-6, 6-3, 6-2, 6-2
  • Jannik Sinner (15) beat Tomas Martin Etcheverry: 6-3, 6-2, 6-2
Your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *