Tennis news
into your inbox

Thousands have already subscribed

y

Australian Open: Rublev wins, to meet Evans in third round

The Russian won against Emil Ruusuvuori 6-2, 6-4, 6-7 (2), 6-3 as he continues his quest for his first Grand Slam semi-final

Andrey Rublev at the 2023 Australian Open Andrey Rublev at the 2023 Australian Open Image Credit: AI/Reuters/Panoramic
Australian Open •Second round • completed
See draw

Russian Andrey Rublev, the No 5 seed, advanced to the third round of the Australian Open by defeating Finn Emil Ruusuvuori 6-2, 6-4, 6-7 (2), 6-3 at Melbourne Park on Thursday.

Rublev, ranked No 6 in the world, will play No 25 seed Dan Evans for a spot in the fourth round.

The Russian had defeated Austrian wildcard Dominic Thiem (6-3, 6-4, 6-2) ahead of his victory. Rublev is looking to reach his first semi-final at a Grand Slam tournament this fortnight.

In the previous round, Ruusuvuori, ranked No 46, edged out Australian qualifier Max Purcell (4-6, 6-3, 6-4, 7-6 (11)).

Australian Open (Grand Slam), other second-round results (Melbourne Park, hard, USD 24,297,942, most recent results first):

  • Andy Murray vs. Thanasi Kokkinakis
  • Enzo Couacaud vs. Novak Djokovic
  • Adrian Mannarino vs. Alex De Minaur
  • Brandon Holt vs. Roberto Bautista Agut
  • Grigor Dimitrov vs. Laslo Djere
  • Maxime Cressy vs. Holger Rune
  • Pablo Carreno Busta vs. Benjamin Bonzi
  • Michael Mmoh vs. Alexander Zverev
  • Taylor Fritz vs. Alexei Popyrin
  • Denis Kudla vs. Ugo Humbert
  • J.J. Wolf beat Diego Schwartzman (23): 6-1, 6-4, 6-4
  • Ben Shelton beat Nicolas Jarry (Q): 7-6 (3), 7-6 (3), 7-5
  • Jenson Brooksby vs. Casper Ruud: thursday
  • Tommy Paul beat Alejandro Davidovich Fokina (30): 6-2, 2-6, 6-7 (4), 6-3, 6-4
  • Daniel Evans beat Jeremy Chardy: 6-4, 6-4, 6-1
  • Cameron Norrie (11) beat Constant Lestienne: 6-3, 3-6, 7-6 (2), 6-3
  • Jiri Lehecka beat Christopher Eubanks (WC): 6-4, 6-4, 3-6, 6-3
  • Tallon Griekspoor beat Botic Van De Zandschulp (32): 6-4, 6-4, 6-4
  • Sebastian Korda (29) beat Yosuke Watanuki (Q): 6-2, 7-5, 6-4
  • Stefanos Tsitsipas (3) beat Rinky Hijikata (WC): 6-3, 6-0, 6-2
  • Hubert Hurkacz (10) beat Lorenzo Sonego: 3-6, 7-6 (3), 2-6, 6-3, 6-3
  • Denis Shapovalov (20) beat Taro Daniel: 6-3, 7-6 (3), 7-5
  • Francisco Cerundolo (28) beat Corentin Moutet: 3-6, 6-4, 6-2, 7-5
  • Yoshihito Nishioka (31) beat Dalibor Svrcina (Q): 6-3, 6-4, 6-2
  • Daniil Medvedev (7) beat John Millman (WC): 7-5, 6-2, 6-2
  • Marton Fucsovics beat Lloyd Harris: 6-2, 6-3, 5-7, 6-4
  • Karen Khachanov (18) beat Jason Kubler (WC): 6-4, 5-7, 6-4, 6-2
  • Frances Tiafoe (16) beat Juncheng Shang (Q): 6-4, 6-4, 6-1
  • Mackenzie McDonald beat Rafael Nadal (1): 6-4, 6-4, 7-5
  • Felix Auger-Aliassime (6) beat Alex Molcan: 3-6, 3-6, 6-3, 6-2, 6-2
  • Jannik Sinner (15) beat Tomas Martin Etcheverry: 6-3, 6-2, 6-2
Your comments

Your email address will not be published. Required fields are marked *